fbpx

שאלות ותשובות נפוצות

אַיֶּכָּה היא שיטה המטפלת בקשת רחבה מאוד של בעיות אצל ילדים בכל הגילאים: בעיות התנהגות, בעיות רגשיות, ליקויים וקשיים תפקודיים והתפתחותיים מסוגים שונים. הטיפול בילד נעשה באמצעות עבודה עם ההורים ולא ישירות עם הילד.  בשונה מגישות טיפוליות אחרות , באַיֶּכָּה ניגשים לטפל בבעיות מנקודת מבט הבודקת מה מאפשר את התקיימותן של הבעיות, ולא מנקודת מבט הבודקת את המניעים לקיומן.  מתוך נקודת מוצא זו, הטיפול לא נעשה ישירות עם הילד (על המניעים הלא מודעים שבבסיס ההתנהגות הבעייתית שלו), אלא נעשה באמצעות עבודה עם ההורים, על זיהוי הנקודות בהן ההורים מאפשרים את התקיימות הבעיה (את ההתנהגות הלא רצויה, למשל) וטיפול בהן. בהדרכה לומדים ההורים צורת תקשורת הנקראת "שפה מגדלת"  באמצעותה מכוון ההורה את הילד לפתח את היכולות הדרושות על מנת לחזור למסלול התפתחות תקין. השיטה רואה בהורה את האדם החשוב ביותר בחייו של ילדו, ואת הקשיים של הילד כקשורים, מושפעים ולעיתים אף נובעים מגורמים שונים בסביבתו, ולכן מושפעים מיידית משנויים החלים בגורמים אלה. לשיטה יתרונות ברורים במקרים בהם הילד עצמו אינו מעוניין בטיפול, אינו מפיק תועלת מטיפול או אם ההורים מסיבות שונות אינם רוצים שהילד יגיע בעצמו לטיפול. אבל מעבר לכך, התזוזות במערכת המשפחתית מיטיבות עם המשפחה כולה ולא רק עם הילד שבשבילו הייתה הפנייה.

"שפה מגדלת" היא צורת תקשורת בין הורה לילדו, שפותחה כחלק מהמודל של אַיֶּכָּה. בהדרכה לומדים ההורים כיצד להשתמש בצורת התקשורת הזאת בקשר שלהם עם ילדם. תפקיד "השפה המגדלת" הוא לכוון את הילד לפתח ולהפעיל תכונות, יכולות, ומיומנויות בהתאם לערכים שההורה מאמין שהם חשובים לתהליך ההתפתחות והצמיחה שלו. ייחודה של "השפה המגדלת" הוא בכך שהיא מאפשרת להורה לכוון את התפתחות ילדו בהתאם לערכיו מבלי לרמוס את הילד ואת רצונותיו, גם כאשר רצונות הילד נמצאים בפער מאלה של ההורה  ולעיתים אף מנוגדים להם. "השפה המגדלת" מחזקת את התקשורת הבונה בין שני השותפים לקשר ואת הקשר עצמו.

אַיֶּכָּה עוסקת בסילוק המכשולים העומדים בדרכה של התפתחות בריאה. מנקודת מבט זו, היא מטפלת בכל סוגי הבעיות: בעיות התנהגות מקלות ועד קשות  (מרמה של חוסר נימוס ועד לרמה של עבריינות), בעיות רגשיות, בעיות תפקוד ועוד. אנו מטפלים, למשל, באמצעות הדרכת הורים , בילדים הסובלים מליקויים שונים, מפחדים וחרדות, מקשיי תפקוד בבית הספר ובבית, וכן בילדים שיש להם אבחנות פסיכיאטריות שונות, ולצד זה גם בילדים נורמטיביים לחלוטין אשר משהו בתפקודם או ביחסיהם עם הוריהם עורר את הצורך של ההורה בטיפול.

כמו בכל טיפול, אין אפשרות להעריך מראש את משך הטיפול, אולם לעיתים קרובות השנויים מתחילים לקרות מהר מהצפוי. מכיון שהשינוי מושג באמצעות שינוי בעמדה ובצורת התקשורת של ההורים, הנמצאים עם הילדים שעות רבות בכל שבוע ומהווים דמויות מרכזיות בעולמם, מהירות השינוי עשויה להפתיע את מי שמורגל בשינויים איטיים של תהליכים פסיכותרפויטיים. במקרים רבים משך הטיפול נמדד בחדשים אחדים, אולם בחלק מהמקרים נחוץ ליווי ממושך יותר.

השיטה של הדרכת הורים  על פי מודל אַיֶּכָּה מתאימה לכל הגילאים, החל מגיל הינקות ועד לבגרות, כולל  "ילדים" שהם מבוגרים על פי גילם. יש לנו ניסיון מוצלח מאד בטיפול שיטת אייכה במבוגרים צעירים ש"נתקעו" התפתחותית, כלומר שבתחום מסויים או בכמה תחומים התפקוד שלהם אינו תואם את גילם.

בהחלט. המשפחה המורחבת היא חלק מהסביבה בתוכה הילד גדל, וככזאת יש לה חלק בתיעול הפוטנציאל ההתפתחותי שלו לכיוונים בונים ולא הרסניים. ישנם מקרים, למשל כאשר ישנה אלימות, שעזרת המשפחה המורחבת, או סביבה תומכת אחרת, רצויה ואפילו נדרשת, כתמיכה בתהליך הטיפול.

כאמור, הטיפול באַיֶּכָּה נערך עם ובאמצעות הורים. אין צורך בשיתוף פעולה של הילד. ההורה הוא הדמות המשמעותית והמרכזית עבור הילד והוא שאחראי ויכול לעזור לו להתגבר על חלק משמעותי מקשייו.

כל המטפלים אליהם אנחנו מפנים לטיפול בשיטת אַיֶּכָּה הינם אנשי מקצוע מנוסים, בעלי תואר שני לפחות, אשר עברו הכשרה מקיפה וממושכת בטיפול והדרכת הורים בעזרת השיטה. באתר מופיעה רשימת המטפלים המלאה, הכוללת את תיאור הרקע המקצועי של כל אחד מהם.

הצוות במרכז אַיֶּכָּה יסייע לכם בבחירת המטפל המתאים ביותר. בפנייתכם אלינו תקבלו במייל שאלון קצר. ע"פ השאלון, ולעיתים שאלות משלימות בטלפון תקבלו את הפרטים של מטפל אַיֶּכָּה המתאים ביותר עבורכם. את כל הפרטים הנוספים תוכלו לתאם ישירות עם המטפל.

מרכז אַיֶּכָּה הינו בית ומסגרת למטפלים עצמאים שלמדו את שיטת אַיֶּכָּה והוסמכו לטפל בשיטה. המטפלים פזורים ברחבי הארץ וכל מטפל מקבל בקליניקה שלו. המרכז הניהולי והקליניקה הראשית של מרכז אַיֶּכָּה  נמצא במרכז תל אביב, רחוב ציטלין 15.

ניתן לפנות אלינו במייל: psyeka@gmail.com 

ובטלפון: 054-5662218.

Open chat
כתבו לנו
דברו איתנו - במה נוכל לעזור?